Vznik muziky se datuje od r. 1987, kdy byla muzika součástí Souboru Ladislava Ševčíka v Ostravě-Zábřehu. Na postu primáše se střídali Petr Šindel, Marek Gocman a od r. 2004 Ondřej Zedníček. Název Tolar přijala muzika v roce 1999. Za dobu svého trvání se muzika prezentovala na mnoha vystoupeních, přehlídkách, festivalech a zájezdech. V tuzemsku to byly např: Rožnov pod Radhoštěm, Dolní Lomná, Strážnice, Hluk, Ostrava, Kyjov. Ze zahraničních účinkování Slovensko, Polsko, Rusko, Německo, Belgie, Francie, Dánsko, Japonsko, Kanada a Taiwan. Muzika zpracovává a hraje hudbu mnoha oblastí a regionů Moravy, Slovenska, Maďarska, Rumunska a velmi oblíbenou hudbu rómskou. Od roku 2007 má muzika právní statut občanské sdružení a její oficiální název je Občanské sdružení Tolar – cimbálová muzika.

Muzika Tolar za dobu své existence spolupracovala a vystupovala s mnoha předními umělci z různých hudebních žánrů, např.: Romská lidová hudba Giňovci z Opavy, Jan Rokyta (bývalý vedoucí cimbálové muziky Technik a redaktor ČR Ostrava), Jarmila Šuláková ze Vsetína, Alena Valová z Vigantic u Rožnova (zpěvačka a skladatelka valašských lidových písní), Statis Prusalis (zpěvák, člen bývalé skupiny Atény), Břetislav Chovanec (houslista, hudební poradce a režisér při nahrávání v ČR Ostrava), Koloman Mirga (přední romský houslista z Ostravy), Jana Hoštáková- Drahovzalová, Jan Drahovzal, Václav Morys, Miroslav Urbánek (přední pěvci z NDM Ostrava) a další. Kromě tohoto spolupracuje muzika také aktivně s ženským pěveckým sborem Duha, s kterým již několikrát vystoupila na společných koncertech a v plánu jsou již další společné projekty.

Tolar se však nevěnuje jen folklóru, ale rozšiřuje své hudební obzory i do jiných uměleckých žánrů. V NDM Ostrava účinkoval v r. 1998 na premiéře operety Čardášová princezna, v letech 2007–2008 zde měl angažmá v operetě Hraběnka Marica a rovněž se zúčastnil několika koncertů s předními operetními umělci. Někteří členové muziky pak účinkovali v letech 2008-2009 ve Slezském divadle v Opavě v operetě Čardášová princezna. A protože Čardášovou princeznu uvádí v tomto roce (2013) i NDM Ostrava, dostala muzika Tolar opět angažmá k účinkování v této operetě.



Diskografie muziky


Široký potoček

(rok vydání 2014)

disk

Druhé profilové CD cimbálové muziky Tolar. Ukázky zpracování hudebních oblastí Valašska, Slovácka, Slovenska, Maďarska, Rumunska, hudby romské a hudby klasických operet. Hudební aranžmá - Petr Kolár, hosté - Koloman Mirga (housle), Jan Drahovzal (zpěv).

Muzikanti hrajte

(rok vydání 2002)

disk

Hudební profil muziky Tolar. Ukázky zpracování hudebních oblastí Valašska, Slovácka, Slovenska, hudby romské a maďarské. Hudební aranžmá - Petr Kolár, zpěv - Kamila Ševčíková, Petr Kolár, Alena Valová a sbor muzikantů cimbálové muziky TOLAR.

Horní chlapci

(rok vydání 1999)

disk

Pásmo recitované a zpívané poezie, ze sbírky Ladislava Nezdařila, zhudebnila - Alena Valová, hudební aranžmá - Petr Kolár.

Až nad Rožnovem

(rok vydání 1994)

disk

Písně valašské zpěvačky a skladatelky lidových písní Aleny Valové